מאמרים לחומשי ויקרא במדבר דברים

תפילות בין העצים

לכל עת… תפילות בין העצים שניהם עמדו לצאת מחתונה, שנערכה בנתניה. מראש הוא קבע עם אשתו שב10:30- חייבים לצאת, כדי להגיע ב12:00- לתחנת רכבת-צפון בת"א, מועד יציאת האוטובוס האחרון לירושלים. אבל כמאמר המשורר, "ההרים גבוהים יותר בדרך חזרה"… כבר 10:50 – והיא עדיין בשלב 'הפרידה' מהקרובות: "…אז להתראות! כל-טוב. בשמחות! אמן. להתראות, אני חייבת לזוז – להתראות. מה אמרת? אה, ...  קרא עוד »

בעולמם של צדיקים

בשבת שעברה, כ' אדר, חל יום השנה ה12- לפטירת הגאון ר' שלמה-זלמן אוירבך זצ"ל. באווירת הימים שבין פורים לפסח, הנה סיפור אודותיו מן הספר החדש "אורו של עולם" – יזכני ה' לסיימו בקרוב. *** אחד הסיפורים הנוגעים ללב, הוא מנהגו של ר' שלמה-זלמן להטריח עצמו, ולקנות יין מ'חנותה' של האלמנה מֶערקֶה זלוטניק ע"ה, בערבי פסח. רש"ז נהג כך עשרות בשנים, ...  קרא עוד »

מחה תִמְחִי את זכר החמץ…

לפרשת צו – שבת הגדול – פסח: בַּפינה לפרשת "זכור", ביארנו מהי מחיית עמלק שכל אדם יכול לקיים גם כיום: כל חיבור בין משפיע ומקבל, מוחה את עמלק שתפקידו הוא: להפריד. וגְדול החיבורים, שעִמו מתחברים כל ה"זכר" ו"נקבה" שבעולם – הוא חיבור הנישואין. הפעם נברר: מהו המועד המסוגל ביותר למחיית עמלק? נקדים כך: היצר-הרע, הטומאה, הפירוד – כל אלה הם ...  קרא עוד »

מדוע חשוב לפרוש קשיים בקשר, בפני אדם נוסף?

מדוע חשוב לפרוש קשיים בקשר, בפני אדם נוסף? בעוד הפרי בשל   "ואם תקריב מנחת בִּכּוּרִים לה', אביב קלוי באש גֶּרֶשׂ כרמל, תקריב את מנחת בכוריך" (ויק' ב, יד). יסוד גדול הוא בתורה, להקדיש לה' את הראשון בכל עניין. כך הוא בדרגת המְדבר, בה נבחר הבן הבכור לעבודת–ה' במקדש (אלא שבחטא העגל הועברה משימה זו לַלוויים); כך הוא בדרגת החי, ...  קרא עוד »

פָּרַשְׁתִּי! (וידויו של שדכן לשעבר)

לשבת חוה"מ פסח (וידויו של שדכן לשעבר) הדברים שלפנינו, נכתבו על סמך שיחת טלפון עם אלמוני. שמרנו אותם לימי חוה"מ המיוחדים למפגשים משפחתיים, ויש בהם גם מעט פנאי להסקת מסקנות: "…מה שהביא אותי לפנות אליך, הם דבריה של רבקה-יפה בעיתון "בֶּשבע" (טבת תשס"ז – י. א.), שיש לה "פיתרון בדוק" לבעיית הרווקוּת. סוף סוף מישהו בציבור שלנו, שמחונך תמיד להתנדבות ...  קרא עוד »

מדוע היא מכינה מאכלים לרוב?

לפרשת שמיני: פרשתנו עוסקת בהרחבה בַּמותר ובאסור באכילה, וזוהי הזדמנות להאיר באור חדש את הכּוֹרח האנושי לאכול בכל מספר שעות; במיוחד על רקע חג הפסח שזה עתה נפרדנו ממנו, ומִשפע מצוות האכילה שבו. הזהר הקדוש (ב, קפג:) מפליא לדבר בחשיבות אכילת המצה, ומכנה אותה: "לחם האמונה", וכן "לחם המרפא"; לחם שאכילתו מחדירה אמונה לנפש, ומרפאת אותה מחוליה הרוחני. והשאלה הגדולה: ...  קרא עוד »

"כְּנגע נראה לי בַּבָּיִת"…

לפרשת תזריע-מצורע: בהמשך לדברי ה"שדכן לשעבר", שפורסמו כאן בחוה"מ פסח: א) מתוך עיסוק בַּנושא נִתוודעתי לתופעה כאובה: הורים שפנו לשדכן ביודעם שהוא נוטל תשלום כשהשידוך מצליח – מתחמקים לבסוף מלשלם! או שהם 'מודיעים' שהם "מעוטי יכולת" ("לא אמרנו זאת בהתחלה, כי לא היינו בטוחים שיֵּצא משהו"), או שהכסף "נגמר להם פתאום" על הוצאות החתונה… השדכנים אינם מחתימים את הפונים על ...  קרא עוד »

"ויקרא שמו בישראל…"

לפרשת אחרי מות – קדושים המדע והטכנולוגיה, סוחפים את בני דורנו לעשות הכל בצורה "יסודית יותר". כמו למשל: אין אשה כיום (למעֵט בודדות), שתלד מבלי שתערוך בדיקת אולטרה-סאונד. ואיך סבתא בת-שבע שלי ע"ה, ילדה 3 זוגות תאומים (בלי ניתוח קיסרי, כשגובהה היה מטר וחצי) ועוד בבית!? – השאלה אינה שייכת. כיום קיימת בדיקה כזו, וחייבים (גם על-פי ההלכה!) להשתמש במידע ...  קרא עוד »

מפת-העולם

לפרשת אמור: התורה, אינה רק התוכנית על-פיה נברא העולם בעבר, אלא גם ה'מפה' של כל העתיד להתרחש! רמוז בה כל העתיד לקרות, וחשוב מכל: כיצד עלינו לנהוג בכל מצב עתידי! הגדיל וכתב הרמב"ן, שבפר' "האזינו" לבדה, רמוז כל עתיד העולם. התבוננות מעמיקה במפה זו, תקל איפוא את הדרך אל הגאולה – אם אכן נדע כיצד להתבונן בה. רק מי שלמד ...  קרא עוד »

שבת הארץ – ורוגע האשה

לפרשת בהר-בחוקתי   שאלה של אֵם: "כקוראת קבועה של מאמרי הרב, וכן מהפינה של השבוע שעבר, אני חשה שלדעתו השבת האשה לאופייה המסורתי, הטבעי, תפתור בעיות רבות. אלא שאני מתבוננת סביבי, ושואלת: במשפחות רבות 2 בני הזוג עובדים, וגם כך בקושי מסתדרים מבחינה כלכלית. …בִּתי נוטה לכך שמרכז חייה יהיה הבית – אבל איך היא 'תסתדר' עם משכורת אחת?". תשובה: ...  קרא עוד »