מידע להורים

שלום הורים יקרים!

ראשית, אנו מברכים אתכם, על שאתם ניגשים לקיים את אחת המצוות החשובות שחז"ל הורו לנו לקיים:

"…למולו, ולפדותו, וללמדו תורה, ולהשיאו אשה, וללמדו אומנות" (קידושין כט.).

איגוד השדכנים והשדכניות "עין טובה", ישמח לסייע לכם בִּמשימה זו, מנסיונו הרב.

האיגוד נוסד בשנת תשס"ה בברכתו ובהנחייתו הישירה של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שכ"אביהם של ישראל", טרח ודאג כל ימיו להביאם לבניין בית נאמן. הרב התעניין ביעדים שהִצגנו לו ובדרכים להשגתם, והִנחה אותנו גם בפרטי הפרטים של ההתנהלות מול הציבור הקדוש.

החידוש המרכזי שעליו בירך הרב אליהו זצ"ל, הוא שבדורנו חייבת להיות אחריות לאומית בנושא הנישואין. וזאת מכיוון שהבעיה שבְּאִי הנישואין, ובַנישואין מאוחרים – שמהן נובעת עם השנים גם בעיית הגירושין – בעיות אלה אינן של פלוני או אלמונית, אלא הִנן חוצות כיום את כל האוכלוסיות והמגזרים בעם ישראל, וממילא חובה עלינו לקחת את הנושא בכל הרצינות, לא פחות מנושאי הביטחון, הרפואה והחינוך, ולטפל בנושא בקנה מידה לאומי: ללמוד היטב את הבעיה, לעקוב אחר מה שנעשה ולאסוף נתונים, להסיק מסקנות מפעולות נכונות ושגויות, ובהתאם לכל אלה, להכשיר אנשים ראויים שיִּתנו מענה נכון.

בעשור האחרון, זכינו בחסדי ה' אף לממש ניצנים של פתרונות שורשיים לבעיה, ומהם נִמנה שלושה עיקריים:

א. הכשרת שדכניות בקורס ארוך ורציני, עם מיטב אנשי השטח והמקצוע.

ב. צירוף שדכניות למוסדות חינוך, כדי לדאוג לבוגרים ולבוגרות של כל מוסד.

ג. אירגון מפגשים איכותיים לפנויים ולפנויות, בימי חול ובשבתות, והמשך עבודה לאחר מפגשים אלו.

איגוד "עין טובה" מעודד נשים וגברים לעסוק בשדכנות כמקצוע עיקרי בחייהם, כשראשם ורובם במחשבות על המועמדות/ים, למצוא להם בני זוג, וללוות את הקשר עד לסיומו המוצלח מתחת לחופה.

על סמך קשר רב-שנים זה עם העוסקים במלאכה, אנו ממליצים על אנשים שככל הידוע לנו הם ישרים, נאמנים ומקצועיים, ועובדים במחיר סביר והגון (עם זאת איננו אחראיים לטיפול שתקבלו מאדם שהפננו אליו, ואף נשמח אם תפנו את תשומת לבנו לטיפול מצויין ויוצא דופן שקיבלתם, או חלילה להיפך).

כאן המקום לציין, הורים יקרים, שבניגוד למחשבה הרווחת בציבור, עשיית שידוך היא מלאכה מפרכת מאין כמותה. לפי הנתונים הנאספים משדכנינו, עשיית שידוך מחייבת עבודה (כללית: ראיונות, מפגשי פו"פ, ליווי ועוד) בסך שבין 150-200 שעות עבודה! אמנם כולם מכירים סיפורים על שידוכים שנעשו בתוך דקות – אך אלה הם היוצאים מן הכלל. גם מי שעשתה 2 שידוכים 'בקלות', עדיין יש במאזנהּ הכולל שידוכים אחרים שעליהם עבדה 20-30 שעות, ומקרים רבים אחרים – והם רוב המקרים! – שלמרות השקעה רבה במשך שנים, הבן/בת לא הִתחתנו, או שהִתחתנו שלא באמצעות השדכנית (לרוב, בעזרת התובנות והעצות שקיבלו ממנה בַּשיחות הרבות…).

הוסיפו לכך את הנתון הקשה, שעבודת השדכנות לא מסתיימת בשעה 5 אחה"צ. היא מתפרסת על פני 7 ימים (כולל מוצ"ש) וכמעט בכל שעות היממה. וכיוון שחשבנו תמיד ש"שידוכים צריכים להיעשות לשם מצווה", ואיש לא תִּגמל את השדכנית על עבודתה המפרכת, התקבל היום הנתון הבא:

מתוך אלה שעסקו בשידוכים לפני 10 שנים – תמצאו כיום פחות מ1% שממשיך לעסוק בכך! דהיינו: מתוך העוסקים כיום בשידוכי הילדים שלנו, 99% הם "עובדים חדשים". וגם הם, יפסיקו בעוד מספר שנים לעסוק במלאכה הקשה. נמצא, ש99% מהעוסקים תמיד בשידוכים, הם אנשים חסרי ניסיון שמתחילים 'הכל מחדש', ואפילו מבלי שנעשתה להם 'חפיפה' עם קודמיהם…

איגוד "עין טובה" – חרט על דגלו לשנות תופעה זו, וברכתו והסכמתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל היו גם בִּנקודה זו. כיצד יתכן, שבַּנושא החשוב ביותר בחיינו, מטפלים בד"כ חובבנים-מזדמנים בהתנדבות?! לכן היה הרב זצ"ל שותף עִמנו בהערכת התשלום המגיע לשדכניות, כך שינתן עידוד למי שמשקיע את מיטב זמנו בנושא, ומאידך, יהיה זה גם תשלום סביר שהציבור בכללו יוכל לעמוד בו.

רוב שדכני "עין טובה" גובים 2500 ש"ח מכל צד כשהזוג מתארס בשעה טובה, ועם זאת כדאי תמיד לשאול  בעת הפְּניה, מהו הסכום המדוייק. אגב: אחת ההוראות של הרב אליהו זצ"ל בְּנושא זה היתה, שיש לומר לַפונה את המחיר "מיד בטלפון", ולא להעלים זאת ממנו עד שיבוא לראיון ולהרשמה. ב"עין טובה" שומרים בקפדנות על הוראה זו. (הרב ביקש זאת על רקע אנשים שהתלוננו בפניו, שהתקשרו לגופים העוסקים בשידוכים והללו לא הסכימו לומר בטלפון את דמי ההרשמה עד שיבואו למשרדם. וכשכבר טרחו ובאו, שוכנעו בדברי חלקלקות לשלם סכומים גדולים – ובסופו של דבר יצאו בפחי-נפש ובִתחושה שרומו).

יצויין, שאין לאיגוד "עין טובה" קשר לתשלום שאתם משלמים לשדכן או לשדכנית, ובזה אתם עומדים מול מי ששילמתם לו בלבד. אנו רק מסייעים בכך, שנמליץ לכם על האנשים הטובים ביותר בתחום – ובעזרת ה' נעשה ונצליח.