יש לבן בעיית קשב וריכוז

שלום הורים יקרים

נקדים ונאמר, שתורת השדכנות החדשה מצויה בשלבי החקר הראשוניים מאוד שלה.

עדיין לא נערכו מחקרים מסודרים לבירור הגורמים לתופעת הרווקות, ולכן כל מה שנאמר בנושא זה כיום, הוא בגדר השערה שיש לחקור ולהוכיח אותה.

 

הבעיה:

מן הניסיון שהצטבר בעבודת השדכנים בשנים האחרונות, אנו מזהים די בבירור קשר בין בעיית-קשב שלא טופלה, לבין הימצאות הבחור/ה במצב המפריע לו להתחתן.

החברה המודרנית שבה אנו חיים, רואה את חזות-הכל בהשכלה גבוהה, ואחר כך בהתבססות כלכלית-חומרית – וממילא אין חברה זו מותאמת לחלק מאותם חבר'ה מצויינים, שבעיית-הקשב מפריעה להם בשני המדדים הנזכרים: השכלה, וצבירת הון.

תאמרו: אבל החבר'ה האלה הם בעלי מידות נפש אצילות, עם לב טוב ושופע מעל הממוצע, עם נתינת מקום והכלה של הזולת, ועוד ועוד – אכן, כל דבריכם אמת וצדק. אבל התרבות המערבית בנויה אחרת. מעריכה אחרת. וכשרוצים להתחתן – זה לא המקום והזמן לחנך את החברה לחשוב כמונו. נראה שאפילו לא יעזור לנו אם נחליט, "לעזוב" חברה כזו ולחיות ב"חברה אחרת". כי אפילו בחברה החרדית, שחרטה על דגלה את ההיבדלות מן החברה המערבית – אפילו שם ערכי ההשכלה והממון הולכים והופכים לערכים מרכזיים (איננו כוללים בזה את מגזר בני הישיבות הקדושות, שממילא אינם מגיעים לאתרי שדכנות…).

נמצא, שבעל-כורחנו אנו צריכים ליישר קו עם החברה. בדיוק כפי שכולם יודעים שהמכשיר הסלולארי שלנו מזיק לנו נפשית ובריאותית, ובכל זאת רק בודדים 'יעזו' להיפרד ממכשיר זה, ששינה באופן מהותי את חיינו.

 

מהי בעצם בעיית-הקשב?

רבים טועים לחשוב, כאילו בעיית-קשב היא בעיה נפשית. ובכן, זוהי טעות חמורה. בעיית-הקשב היא מחסור של חומר כימי מסויים בגוף האדם. מחסור זה, גורם להעברה חלקית של מידע אל המוח, אל מקום קבלת ההחלטות שהוא חדר-הפיקוד של האדם. ובדוגמה: יתכן שיש לך מחשב משוכלל ביותר, והנה הוא אינו פועל בגלל קֶרע בכָּבל המוליך חשמל מן השקע… בעיה טכנית פעוטה – הוציאה את המחשב החדיש מכלל פעולה. זה בדיוק מה שקורה לחלק מבעלי בעיית-הקשב, בכל שטחי החיים שלהם. היכולות הגבוהות שיש בהם [ובעלי בעיית-קשב הם לרוב בעלי מנת-משכל גבוהה מהרגיל!] יכולות אלה פשוט מושבתות, כתוצאה מחוסר היכולת שלהם לאסוף את המידע הדרוש, כדי לענות על שאלה במבחן; כדי לקבל החלטה נכונה בחיים, שבעקבותיה יתחילו לצעוד אל ההצלחה שהיא בהישג-ידם.

כך זה בכל שנות הלימוד בבית-הספר היסודי ובתיכון, ובמקרה הטוב, כשהוא מתאמץ מאוד לרכוש השכלה גבוהה אפילו במקצועות 'קלים', כשחבריו לספסל הלימודים עושים זאת בקלילות רבה. במקרה הפחות טוב, בעיית-הקשב גורמת לילד המוכשר שלנו, לפנות אל עבודות-כפיים – שכמובן אין בהן כל רע! מה לא טוב בגנן, או בנגר!? – אבל כל בחורה בחברה המערבית שלנו, תעדיף בחור אחר… גם כשהיא עצמה, נושאת עִמה בעיית-קשב!

קשיים אלה, והדימוי העצמי הנמוך שהילד שלנו מקבע בתוככי נפשו במהלך השהות במערכות החיים המערביות הנ"ל – ממשיכים להפריע אחר כך בעבודה, וגם בחיי הזוגיות. אנשים עם בעיית-קשב מעידים, שהם מצויים במעין ערפל חלקי; אי-בהירות מתמדת; חוסר ריכוז ועירנות [הקשיבו להרצאה בת 12 דקות של הדוגמנית רחל גולדנברג – לחץ כאן]. וכל אלה יכולים להיפתר, בכך שהילד שלנו יקבל את החומר החסר בגופו, מן החוץ. בדיוק כפי שמי שחסר בגופו ויטאמין B, מקבל כדורי ברזל.

אין שום הבדל!

זו דעתם של ראשי איגוד "עין טובה", לאחר שמיעת הרצאות רבות בנושא במשך 15 שנה, ובעיקר לאחר עשרות-עשרות ראיונות אישיים עם בנים ובנות שלא מצליחים למצוא בן-זוג.

אגב, לדעתנו יש קשר ישיר וברור בין בעיית-קשב שהוזנחה, לבין העובדה שהילד עובר למגזר אחר בחברה: דתי – הופך לחילוני, או חרדי; חילוני – חוזר לפתע בתשובה – ועוד ועוד. לדעת מחנכים דתיים המצויים בתחום עשרות בשנים – כ50% מהילדים שלנו שעזבו את הדת, הם בעלי בעיית-קשב שלא טופלה ("לא טופלה", כולל גם תרופות טבעיות למיניהן שלא הועילו). מהכרות אישית עם עשרות רבות, אנו כשדכנים מזהים אצלם מכנים-משותפים גם בתחום מציאת בן-זוג; כמו לדוגמה, חיפוש ממושך אחר אשה "יפהפיה", מעבר לרמת היופי המקובלת בחברה. (ואין כאן המקום להסביר, איך בעיית הקשב דוחפת לעזוב את המגזר שבו גדלתי, ומה הקשר בינה לבין הרצון להתחתן עם בחורה "מדהימה").

 

תוצאות אופייניות של בעיית-קשב

נביא בפניכם מקבץ קטן של התנהגויות הנובעות מבעיית-קשב, אותן שמענו מבנים ומבנות שנפגשו עם בעלי בעיית-קשב (כתוב בלשון זכר, אך נכון גם בנקבה):

 1. לא משיב לטלפונים, או להודעות. משיב אחרי זמן רב (כי קשה לו לעשות 2 דברים יחד; כי לענות לטלפון מוציא אותו מריכוז).
 2. לא הגיע לפגישה, כי "בדיוק" הנייד שלו לא היה טעון וכו' וכו'.
 3. כמעט תמיד מגיע לפגישה באיחור, כי החמיץ את האוטובוס וכו'.
 4. אומר בפגישות דברים שאסור לומר… משהו ש"לא חשבתי שזה פוגע".
 5. משחק בפגישה עם הנייד שלו, או שעונה 'חופשי' לטלפונים באמצע פגישה.
 6. כמעט נרדם בפגישה. הבן-זוג יוצא מותש כי היה צריך לדובב אותו.
 7. לא יוצר קשר אחרי הפגישה במשך יומיים, ומשאיר את בן-הזוג במתח.
 8. [ואחרי שהעירו לו על סעיף 7] עד שהבת מגיעה הביתה בתום פגישה,
  מתקשר 4 פעמים לשאול אם כבר הגיעה הביתה ואם הכל בסדר איתה.
 9. מחליט פתאום לומר לבן-זוג "לא" – ומתקשה להסביר מדוע בדיוק עשה כך…
 10. מחליף עבודות, מפוטר מעבודה – בגלל חלק מההתנהלויות הנ"ל.

רוצים דוגמה? – קראו נא את מכתבו המצמרר [והמשמח!] של משה סובר,
שגילה בגיל 39 ש"הכל בגלל מסמר קטן"… לחצו כאן

הורים יקרים!

לפניכם גם ראיון מצולם ובו דברים חשובים בתחום מפי הגברת קובי מירב, מאמנת אישית קוגניטיבית, המתמחה בטיפול בשלום-בית של זוגות שיש לפחות לאחד מהם בעיית-קשב, וכן בהדרכת הורים ובוגרים לשינויי התנהגות, שהם הטיפול העיקרי לבעלי הפרעת קשב.

נייד של הגברת קובי: 054-6573430